Scholarship Winners

Scholarship Winners

Scholarships are administered and chosen by the Abilene Community Foundation.

Big Country Athletic Hall of Fame $1000 Scholarship Winners:

2022
  • Carter Arrott, Ballinger
  • Jon Busher, Winters
  • Daniel Gebhart, Abilene High
  • Whitney Halfmann, Miles
  • Delaney Hanson, Haskell
  • Makeda Marquardt, Wylie
  • Adam Mason, Coleman
  • Avery Meers, Eula
  • Berkley Paul, Abilene High
  • Elijah Salas, Merkel
  • Brianna Steele, May
  • Avery Stevenson-Waller, Wylie
2021
  • Averi Berry, Clyde
  • Mackenzie Bryan, Jim Ned
  • Ethan Byerly, Hamlin
  • Sarah Cox, Abilene High
  • Laken Green, Winters
  • Natalie Lara, Winters
  • Querstin Lara, Winters
  • Emma Melton, Wylie
  • Evan Moore, Breckenridge
  • Ally Morgan, Abilene Cooper
2020
  • Karlee Busher, Winters
  • Karis Christian, Wylie
  • Cailtin Crow, Hawley
  • Hunter Duggan, Winters
  • Esmeralda Gallegos, Winters
  • Landry Hanson, Haskell
  • Joshua Kelso, Jim Ned
  • Kylie Miller, Ira
  • Jaleigh Morales, Albany
  • Samuel Spaulding, Highland
  • Phillip Tellez, Abilene High
  • Caleb Wright, Haskel

 

2019
  • Nolan Baker, Stamford
  • Elisabeth Dantzler, ATEMS
  • Mary Dantzler, ATEMS
  • Rylan Duncan, Jim Ned
  • John David Dugger, Abilene High
  • Zachary Foster, Comanche
  • Mary Lovelace, Wylie
  • Clayton Mercer, Comanche
  • Karter Morris, Aspermont
  • Bailey Proctor, Abilene High
  • Haylee Sharp, Eula
  • Kenadee Shugart, Aspermont
2018
  • Brooklynn Anderson, Winters
  • Jolie Branch, Jim Ned
  • Hope Brown, Abilene High
  • Leslie Filorio, Abilene High
  • Marshall Goode, Cross Plains
  • Hollyn Hadaway, Haskell
  • Bronte Hermesmeyer, Comanche
  • Brenna Knight, Winters
  • Tabitha McKinney, Cisco
  • Reann Robinson, Highland
  • Larson Walker, Cross Plains
  • Kaleigh Wilson, Wylie
2017
  • Kade Ancell, Wylie
  • Heath Bivens, Munday
  • Kyler Christian, Wylie
  • Halle Cooley, Jim Ned
  • Hannah Cowan, Cross Plains
  • Kyle Curnutt, Abilene High
  • Chase Gibson, Haskell
  • Grace Goode, Cross Plains
  • Casey Jeter, Wylie
  • Jaylie Jones, Santa Anna
  • McLane Moore, Brownwood
  • Rylee Powell, Hawley
2016
  • Andrew Neece, Albany
  • Brantson Cook, Jim Ned
  • Ashley Pierce, Abilene High
  • London Moore, Abilene High
  • Bailee Busher, Winters
  • Jacob Gibson, Santa Anna
  • Owen Crawford, Jim Ned
  • Savannah Juarez, Ira
  • Payton Nance, Comanche
  • Lori Davis, Albany
  • Dylan Hanson, Haskell
  • Kathryn Cude, Munday
2015
  • Leticia Alcantar, Abilene Cooper
  • Shae Berry, Aspermont
  • Maggie Branch, Jim Ned
  • Zachary Goodwin, Ira
  • Jonathon Gressett, Abilene Cooper
  • Kailee Hansmire, Comanche
  • Hunter Hawkins, Abilene Cooper
  • Lukas Kraatz, Winters
  • Megan Lavallee, Jim Ned
  • Kaylee Pickett, Comanche
  • Sydnee Schwartz, Comanche
  • Logan Tounget, Ballinger
2014
  • Shaila Bishop, Coleman
  • Russell Boaz, Breckenridge
  • J.D. Coffee, Eastland
  • Avery Endsley, Abilene High
  • Emilea English, Aspermont
  • Corey Footer, Abilene Cooper
  • Jessica Kalina, Miles
  • Colton Kent, Cisco
  • Mason Magness, Blackwell
  • Corey Pritchard, Winters
  • Lorenzo Ramirez, Roby
  • Tristen Stephenson, Cross Plains
2013
  • Taylor Abercrombie, Jim Ned
  • Cody Carraway, DeLeon
  • Cheyenne Cowan, Cross Plains
  • Sarah Crawford, Jim Ned
  • Ryder Cude, Munday
  • Katelyn Goodman, Abilene High
  • Jason Ligon, Cooper
  • Kirsten McCoy, Ballinger
2012
  • Samuel Bush, Jim Ned
  • Lauren Goode, Cross Plains
  • Logan Lewis, Cisco
  • Connor Mauldin, Wylie
  • Cristian Sandoval, Winters
  • Conner Smith, Snyder
  • Aradine Stephenson, Abilene High
  • Zoie Walker, Cross Plains
2011
  • Derek Footer, Cooper
  • Kainon Irons, Eula
  • Kaitlyn McCrea, Miles
  • Allie Preston, Wylie
  • Megan Taubert, Abilene High
blank

Nancy and Ted Paup $1000 Scholarship Winners:

2022
  • Sarah Cotter, Albany
  • Frank Fang, Abilene High/ATEMS
    2021
    • Jackson Chapman, Albany
    • Aidan Thompson, Abilene Cooper
      2020
      • Colton Grimes, Cooper
      • Ruby LeMay, Albany
        2019
        • Jillian Guinn, Albany
        • Allison Pierce, Abilene High
          2018
          • Adam Faith, Albany
          • Bradley Stevens, Abilene High
            2017
            • Hunter Owen, Albany
            • Grace Phillips, Abilene High
              2016
              • Michael Cotter, Albany
              • Caroline Wagstaff, Abilene High
                2015
                • Parker Brady, Abilene High
                • Dylan Petree, Albany
                  2014
                  • Jared Husmann, Albany
                  • John Martinez, Abilene High
                    2013
                    • Audrey Faith, Albany
                    • Christopher Werthheim, Abilene High
                      2012
                      • Orrin Vinson, Albany
                      • Mackenzie Curnutt, Abilene High
                        2011
                        • Grace Bumguardner, Albany
                        • Alex Warr, Abilene High