Award & Scholarship Winners

Lifetime Achievement for Media

 

Scholarships are administered and chosen by the Abilene Community Foundation.

Big Country Athletic Hall of Fame $500 Scholarship Winners:

2017
  • Kade Ancell, Wylie
  • Heath Bivens, Munday
  • Kyler Christian, Wylie
  • Halle Cooley, Jim Ned
  • Hannah Cowan, Cross Plains
  • Kyle Curnutt, Abilene High
  • Chase Gibson, Haskell
  • Grace Goode, Cross Plains
  • Casey Jeter, Wylie
  • Jaylie Jones, Santa Anna
  • McLane Moore, Brownwood
  • Rylee Powell, Hawley 
2016
  • Andrew Neece, Albany
  • Brantson Cook, Jim Ned
  • Ashley Pierce, Abilene High
  • London Moore, Abilene High
  • Bailee Busher, Winters
  • Jacob Gibson, Santa Anna
  • Owen Crawford, Jim Ned
  • Savannah Juarez, Ira
  • Payton Nance, Comanche
  • Lori Davis, Albany
  • Dylan Hanson, Haskell
  • Kathryn Cude, Munday
2015
  • Leticia Alcantar, Abilene Cooper
  • Shae Berry, Aspermont
  • Maggie Branch, Jim Ned
  • Zachary Goodwin, Ira
  • Jonathon Gressett, Abilene Cooper
  • Kailee Hansmire, Comanche
  • Hunter Hawkins, Abilene Cooper
  • Lukas Kraatz, Winters
  • Megan Lavallee, Jim Ned
  • Kaylee Pickett, Comanche
  • Sydnee Schwartz, Comanche
  • Logan Tounget, Ballinger
2014
  • Shaila Bishop, Coleman
  • Russell Boaz, Breckenridge
  • J.D. Coffee, Eastland
  • Avery Endsley, Abilene High
  • Emilea English, Aspermont
  • Corey Footer, Abilene Cooper
  • Jessica Kalina, Miles
  • Colton Kent, Cisco
  • Mason Magness, Blackwell
  • Corey Pritchard, Winters
  • Lorenzo Ramirez, Roby
  • Tristen Stephenson, Cross Plains
2013
  • Taylor Abercrombie, Jim Ned
  • Cody Carraway, DeLeon
  • Cheyenne Cowan, Cross Plains
  • Sarah Crawford, Jim Ned
  • Ryder Cude, Munday
  • Katelyn Goodman, Abilene High
  • Jason Ligon, Cooper
  • Kirsten McCoy, Ballinger 
2012
  • Samuel Bush, Jim Ned
  • Lauren Goode, Cross Plains
  • Logan Lewis, Cisco
  • Connor Mauldin, Wylie
  • Cristian Sandoval, Winters
  • Conner Smith, Snyder
  • Aradine Stephenson, Abilene High
  • Zoie Walker, Cross Plains
2011
  • Derek Footer, Cooper
  • Kainon Irons, Eula
  • Kaitlyn McCrea, Miles
  • Allie Preston, Wylie
  • Megan Taubert, Abilene High

 

Nancy and Ted Paup $500 Scholarship Winners:

2017
  • Hunter Owen, Albany
  • Grace Phillips, Abilene High
2016
  • Michael Cotter, Albany
  • Caroline Wagstaff, Abilene High
2015
  • Parker Brady, Abilene High
  • Dylan Petree, Albany 
2014
  • Jared Husmann, Albany
  • John Martinez, Abilene High 
2013
  • Audrey Faith, Albany
  • Christopher Werthheim, Abilene High 
2012
  • Orrin Vinson, Albany
  • Mackenzie Curnutt, Abilene High
2011
  • Grace Bumguardner, Albany
  • Alex Warr, Abilene High